Historia

BUDO
?Drogi wojenne” lub „sposoby wojenne”. Termin wywodzący się z BUSHIDO, czyli samurajskiego kodeksu etycznego preferującego wartości: honor, lojalność, obowiązek i posłuszeństwo. Japońskie słowo „DO” oznaczające „drogę” lub
„sposób” w znaczeniu doskonalenia. Utożsamiane jest z chińskim TAO. Budo jest filozofią związana z dziejami Japonii. Kondycja fizyczna jest nierozerwalnie związana z równowagą psychiczną człowieka. Stąd cechą charakterystyczną sztuk walki jest wpisane w nie dążenie do harmonii ciała i umysłu. Stawanie się lepszym wymaga pracy nie tylko nad własnymi słabościami, ale również nad rozwijaniem tego co w nas dobre. Droga Budo otwarta jest dla każdego, bez względu na wiek. By jednak na nią wejść, trzeba przestrzegać reguł ustalonych przez wielkich mistrzów. Do najważniejszych reguł Budo należą: pokora, szacunek dla ludzi i pracy, samodyscyplina oraz ciężki trening.
Pokazy Sztuk i Sportów Walki.
Integralnym punktem kończącym każdą edycję Dni Kultury Japońskiej były pokazy sztuk walki. Każdego roku
cieszyły się one dużym zainteresowaniem, zarówno biorących udział klubów sztuk walki, jak i widowni. Na przestrzeni lat festiwalowe pokazy odbywały się w różnych miejscach Torunia (Szk.Podst.nr 28, Klub Od Nowa, Ratusz Staromiejski), aż trafiły do Amfiteatru Muzeum Etnograficznego, który okazał się najbardziej przyjaznym miejscem dla zawodników i widzów. Z czasem formuła festiwalowych pokazów rozszerzyła się o sporty walki.
Od lat Festiwal Budo jest jedyną imprezą w Toruniu, która dzięki atrakcyjnej formule daje z jednej strony możliwość zaprezentowania osiągnięć treningowych i promocji toruńskich Klubów Sportowych z drugiej zaś daje mieszkańcom Torunia i okolic możliwość bliższego i bezpłatnego poznania danych dyscyplin. Jednocześnie pozwala na bezpośrednie spotkanie z Trenerami i trenującymi w klubach zawodnikami dzięki czemu każdy może bliżej przyjrzeć się ofercie klubów i wybrać rodzaj aktywności fizycznej dla siebie i swoich dzieci.
W Festiwalu Budo swoje umiejętności prezentowali przedstawiciele klubów z Torunia, Bydgoszczy i Brodnicy, jak również goście z Japonii.  XX Festiwal BUDO` 2016 odbywał się w ramach święta województwa kujawsko-pomorskiego i 70-lecia AZS UMK Toruń.  Gościem XX Festiwalu BUDO był mistrz olimpijski w judo z Atlanty`1996 Paweł NASTULA, który poprowadził również seminarium dla judoków z regionu.

Festiwal BUDO od lat był JEDYNĄ imprezą w całym regionie promującą całościowo sztuki i sporty walki.

Goście z Japonii reprezentujący sztuki walki:
Toshimichi Takeuchi – ken-jutsu
Teruo Miyazaki – karate
Takeo Saito – judo
Iwao Hanaki – kendo
Kenichi Nakao – kendo
Fujio Nakamura – aikido
Hideki Sato – judo
Masakatsu Yoshida ? kyudo
Hajime Watanabe – karate