Walory turystyczne

 

Walory turystyczne i krajoznawcze.

Położenie geograficzne: 53 st. 11 min. N (szer. geog. północna), 19 st. 38 min. E (dług. geog. wschodnia).

Górzno położone jest na morenowych wzniesieniach opadających ku jeziorom Górzno (47,5 ha i głęb. Do 16 m.)
i Młyńskie zwane Stawem (26 ha, głęb. ok. 6 m.). Okolice Górzna swoją różnorodnością ukształtowania terenu, dużymi obszarami leśnymi i jeziorami  stwarzają dobre warunki do uprawiania różnych, aktywnych form turystyki.
W rejonie Górzna istnieje kilka szlaków turystycznych PTTK (3 szlaki piesze i 11 tras rowerowych oraz kilka ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych). Na terenie G-LPK, w rezerwacie Jar Brynicy, rośnie Dąb Rzeczypospolitej, który ma 33 m wysokości i 665 cm obwodu.

Wędrówki leśne, wędkowanie, grzybobranie i modne w ostatnich latach nordic-walking, to tylko wybrane atrakcje zachęcające do pobytu w Górznie. Do tego dochodzi baza noclegowa z dobrą kuchnią i sieć gospodarstw agroturystycznych.

W okresie letnim można korzystać z odnowionej w 2015 r. plaży. Tuż obok, na miejscu byłego młyna, znajduje się kompleks wypoczynkowy „Dworek Wapionka”, na terenie którego stoi figura Chrystusa. Bliżej centrum miasteczka, na wzgórzu zwanym „Bocieniec” znajduje się restauracja i hotel „Wilga” (wcześniej restauracja „Słoneczna”).

Będąc w Górznie warto odwiedzić kościół parafialny z charakterystycznymi podwójnymi krzyżami i zachowanymi pamiątkami po bożogrobcach. Idąc schodami za kościołem dojdziemy na wzgórze zwane potocznie „Kopcem”, na którym przed wiekami stała letnia siedziba biskupów płockich. Materiału z rozbiórki tegoż obiektu w XVIII w. użyto do budowy obecnego kościoła.

Przechodząc przez Rynek warto spojrzeć na pompę  jeden z symboli Górzna i na pomnik ofiar wojen i okupacji oraz tablicę upamiętniającą wizytę króla Batorego w Górznie. Kilkaset metrów od Rynku, przy szkole znajduje się okazały obelisk bohatera popularnej kreskówki Freda Flinstona(obok kompleksu boisk piaszczystych).

W Górznie i okolicach znaleźć można wiele krzyży i kapliczek, np. Grota MB z Lourdes, figurka Chrystusa i figura św. Stanisława Kostki przy kościele, kapliczka MB Różańcowej przy wjeździe do Górzna od strony Zaborowa, krzyż na miejscu byłego kościółka św. Anny ora krzyże i figury  na prywatnych terenach oraz leśne krzyże, m.in. tzw. „Zielony Krzyż” i „Czerwony Krzyż”..