Japonia

2. JAPONIA.

Zainteresowanie Japonią zaczęło się od Igrzysk Olimpijskich w 1972 r. Potem przyszły lekcje geografii p. Marii Kabat w SP i smurajskie filmy Akiro Kurosawy. Od tamtych lat trwa pogłębianie wiedzy o historii, kulturze i sztukach walki Japonii. Szczególnie interesuje się epokami Meiji, Taisho, Showa, udziałem Japonii w II wojnie światowej oraz historią społeczno-gospodarczą przełomu XX-XXI wieku. Prowadzi spotkania przybliżające historię i kulturę Japonii
w szkołach, bibliotekach i Domach Kultury.

Tematy wybranych prelekcji to: ” Japonia bliżej”, „Wojna rosyjsko-japońska 1904/5″, ” Wychowawcze aspekty sztuk walki”, ” Sumo – po prostu”, „Musashi i jego legenda”, „Czterech samurajów japońskiego przemysłu motoryzacyjnego (Honda, Kawasaki, Suzuki, Yamaha)”, „Epoka Meiji, pierwsze kroki ku współczesności”…

Współpraca z profesorem Romanem Ingardenem zaowocowała organizacją DNI KULTURY JAPOŃSKIEJ w Toruniu 1994-2012 (www.dkj.torun.pl). W 2000 r. razem z dyr. Muzeum w Brodnicy p. Marianem Marciniakiem zorganizował Dzień Japonii.

Zorganizował 13 edycji konkursu plastycznego dla dzieci „Japonia i …” (każdy o innej tematyce, m.in. „Namaluj samuraja”, „Japoński ogród”, „Bukiet kwiatów”, „Mój ulubiony bohater kreskówek w kimonie”, „Krajobrazy Japonii”, „Fuji-san”,…) oraz 20 edycji konkursu o Japonii „Kwiaty wiśni” ( w ostatniej edycji 2015 r. Udział wzięło 697 osób z całej Polski).

Założył Stowarzyszenie JAPAN PROMOTION, którego celem jest promocja szeroko rozumianej kultury Japonii.

W latach 1991-2008 przeprowdził 45 pokazów sztuk walki (judo, karate i capoeira) w 37 miejscowosciach regionu Kujaw i Pomorza, a w latach 1994 -2016 w Toruniu zorganizował XX edycji FESTIWALU BUDO (Pokazów Sztuk i Sportów Walki), w których prezentowali się przedstawiciele 29 klubów. Gościem XX Festiwalu Budo był mistrz olimpijski Paweł Nastula.