Muzyka

    4. MUZYKA.                                    

Obecna jest w jego życiu od najmłodszych lat za sprawa babci Marianny, która często nuciła sobie różne melodie, najczęściej kościelne „Po górach, dolinach” i „Łąki umajone”.
W latach szkolnych duży wpływ na umuzykalnienie mieli wpływ jego nauczyciele Edmund Kurzentkowski, Alfons Warmiński i Gwidon Tarasiewicz. Będą uczniem SP był chórzystą.  W późniejszych latach grał na gitarze w amatorskich zespołach z Górzna, Brodnicy i Zbiczna na dancingach i weselach oraz przeglądach muzycznych. Na początku lat 70-tych dzięki koledze Krzysztofowi Kupczykowi poznał muzykę zespołu Bay City Rollers, którego razem stali się fanami.

Współpracował z ks. Grzegorzem Kamińskim organizując w r.1994 i 1995 -Toruńskie Artystyczne Spotkania Młodzieży Akademickiej -TASMA.

Występował na przeglądach i festiwalach, m.in. „Communio” w Lęborku, „Credo” w Chojnicach, „Adalbertus”
w Gnieźnie, „Mariosong” w Grudziądzu, „Maria Carmen” w Górce Klasztornej, Ogólnopolskiej Giełdzie Studenckiej Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie,”Uwaga!Start! w Toruniu,”Brama Mazur” w Brodnicy, „Serce dzieciom” w Nowej Wsi Wielkiej, ….zdobywając nagrody i wyróżnienia, m.in. 1 miejsce na Festiwalu Misyjnym w Pieniężnie, 1 miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki „Fera”w Iłowie, 1 miejsce na Diecezjalnym Przeglądzie Piosenki Religijnej w Kowalewie Pomorskim…

Występował również za granicą w Holandii w 1996 r. (Steyl, Venlo i Tegelen) i we Francji w 1997 r (Lourdes, La Salette, Paray-le-Monial, Lisieux).

W Górznie zorganizował festiwal – Muzyczne Spotkania pod Krzyżem (1992, 1997, 2000, 2001), w których udział brały zespoły, schole i chóry z: Torunia, Grudziądza, Jabłonowa Pomorskiego, Lidzbarka Welskiego, Nowego Miasta Lubawskiego, Brodnicy, Zbiczna, Bobrowa, Świedziebni, Górzna i z zagranicy zespół LEYENDA z Peru oraz inne koncerty pod wspólną nazwą Muzyczne Spotkania pod Krzyżem w Górznie: koncerty organowe w wykonaniu Janusza Wierzchowskiego, koncert organowy w wykonaniu Mateusza Wierzchowskiego (organy) i Marty Wierzchowskiej (sopran) z Poznania, koncerty zespołu „Jonathan” i gosci dedykowane papieżowi JP II pod nazwą „JP II in memoriam” w r.2010, 2015 i w r.2018; koncert dedykowany pamieci Prymasa Tysiaclecia; wystawę i koncert z okazji Dnia Papieskiego w 2018 r., koncert z okazji 30-lecia Diecezji Toruńskiej i Muzycznych Spotkań pod Krzyżem w r. 2022; koncert kolęd pt.”Kosciółek na górce”.

   

W roku 2001 wystąpił w kaplicy na Jasnej Górze w Częstochowie.

Od kilkunastu lat gra kolędy na spotkaniach opłatkowych w Toruniu, a w 2016r. został zaproszony do wspólnego występu z zespołem „Claritas” na XIV i XVI Toruńskim Wieczorze Kolęd. W roku 2018 zorganizował Dzień Papieski ( w rocznicę 40-lecia wyboru Jana Pawła II).

Występuje z programem piosenek z  Krainy Łagodności pt. „Wrzosowisko„, piosenkami angielskimi m.in z rep. Slade i Smokie, pt: „Five o`clock” oraz piosenkami z nurtu muzyki chrześcijańskiej „A.I.D.G.”.

Przez 30 lat prowadził kronikę toruńskiego zespołu Nocna Zmiana Bluesa.

Organizator i wykonawca koncertu Dnia Papieskiego „Św. Jan Paweł II in memoriam” 14.10.2018, wraz z Mają Kwiatkowską – skrzypce, Jowitą Sosnowską – śpiew, Piotrem Lemańskim – gitara, ks. Wojciechem Osickim – śpiew.

Ulubieni wykonawcy to: Bay City Rollers, Slade, Frank Sinatra, Sade, Pink Floyd, Tangerine Dream,…

Bay City Rollers