Sport

         SPORT,      JAPONIA,      MUZYKA,      GÓRZNO.

1. Sport

„Trening ważniejsz niż wynik” – to droga systematycznej pracy, tak twierdzili starzy mistrzowie sztuk walki.

Od najmłodszych lat lubił aktywność fizyczną: jazdę rowerem, grę w piłkę, pływanie. Sportem zainteresował się oglądając transmisje z Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r. , szczególną uwagę zwrócił  na judokę, srebrnego medalistę  Antoniego Zajkowskiego. W szkole podstawowej nie miał możliwości trenowania sztuk walki. W uprawianie sportu wciągnął go starszy kolega Krzysztof Kupczyk. Równolegle z zainteresowaniem sportem, a szczególnie sztukami walki, przyszło zainteresowanie Japonią.  Z czasem Wojciech stał się pasjonatem i popularyzatorem historii, kultury i sztuk walki Japonii. Do judo trafił późno, bo na początku lat 80-tych. Dojo (sala treningowa) stała się jego domem, kiedy nie było go w domu. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem trenerów: Z. Wojtowicza, J. Niedomagały i R. Zieniawy (judo), R. Piskorskiego i J. Brodackiego (karate), T. Takeuchi (ken-jutsu). Hobby stało się zawodem. Został trenerem judo, instruktorem karate-do, nauczycielem wychowania fizycznego, ratownikiem WOPR i organizatorem imprez sportowych. Z jego treningów indywidualnych korzystali nie tylko przedstawiciele sztuk walki, ale również hokeiści i koszykarze. W latach 1992-2007 prowadził Uczniowski Klub Sportowy „Ippon”, realizując program prof. Jigoro Kano „Judo systemem wychowania fizycznego w szkole”. Organizował młodzieżowe Wiosenne Turnieje Piłki Nożnej (1998-2005). W latach 2002-2005 był opiekunem i współzałożycielem Toruńskiego Klubu Capoeiry.  Zorganizował 15 edycji konkursu wiedzy o sporcie o zasięgu ukazywania sie lokalnych gazet.

Od 1994 roku był realizatorem inicjatywy prof. Romana Ingardena i lektora/judoki Hideki Sato, organizując DNI KULTURY JAPOŃSKIEJ w Toruniu. Ostatnia edycja dedykowana pamięci prof. Ingardena odbyła się w 2012 roku.

W latach 1991-2016 w 37 miejscowościach regionu, zorganizował 45 pokazów sztuk walki (judo, karate i capoeira).
W Toruniu zorganizował 20 edycji FESTIWALU BUDO (Matsuri Budo) – judo, karate, aikido, iaido, kyudo, kendo, ken-jutsu, boks, kick-boxing, muay thay, szermierka, capoeira, zapasy, fechtunek . XX Festiwal Budo odbył się w 2016 r. z udziałem mistrza olimpijskiego w judo Pawła Nastuli, który poprowadził seminarium judo dla judoków regionu Kujaw i Pomorza.

Założył Stowarzyszenie JAPAN PROMOTION . Celem Stowarzyszenia jest promocja szeroko rozumianej kultury Japonii oraz sztuk i sportów walki.

Od 1984 r. związany jest z AZS UMK Toruń, UMK Judo, od 1994 – z TKK-do Shotokan i  TK Oyama Karate.

Należy  do Japan Karate Association (Shotokan) i International Academyof Ken Jutsu (Bu Jutsu Kan) Takeuchi Ryu.

Osobami, które miały wpływ na sportowe wybory Wojciecha były: Krzysztof Kupczyk i trener Józef Niedomagała.